Egyértelmű hogy sajnos az időjárásnak ki vagyunk szolgáltatva ,ami a méz hozam rovására megy .
Volt egy kissé fagyos tavasz, ami megmutatkozott az akácvirágzásban és a hordásban is. Az igaz hogy voltak ettől sokkal ínségesebb időszakok is, mikor az akácra való vándorlás hozama még vödörben sem volt megmutatható. A három hét alatt sem az eső nem kímélt bennünket sem a szél nem hagyott alább. Ilyen viszonytagságos időket többször átéltünk.Mit tehettünk: vártuk a jó időt hogy a méheink tudjanak mézet hordani
De mindig bizakodtunk!Majd holnap, holnap talán elindul a hordás!
Az ötven év alatt nagyon sok holnap volt .
Ezt azért írom mert a mostani időjárás elég mostoha volt eddig.
Akik a napraforgóra vándoroltak kissé bánatosan nézik a napi egyenleget ami nem akar emelkedni.
Türelem!
A méhek is haragosak mivel a hűvös idő nem megfelelő a nektár képződésre, és bizony alaposan meg kell dolgozniuk a napi betevőért.
A napraforgó három- négy hétig virágzik és ha sikerül olyan táblát kifognotok akkor csak a jó idő és a megfelelő népesség kell,és máris gyűlik a méz.
A virág tányérja 8-10 napig ad nektárt ,a széléről befelé mézel.(Persze,ha jó mézelő)
Amikor megegyeztek a föld tulajdonosával sajnos nem mindig kapunk,kaptok teljes értékű választ arra vonatkozóan, hogy jól mézel-e.
A tulajdonosnak a méhek minden képen hasznot hoznak. Megnövekedik a magtermés, hogy lesz-e mézed vagy nem? Bízzunk benne.!
Ma 2015 ben olyan technikával tudnak a méhészek dolgozni, hogyha ez a tábla nem hoz eleget felpakol és másik területre vándorol.. Minden adott hozzá!
Ez a kicsi ország hihetetlen dolgokat produkál a megyéken belül.
A jászságban remek idő, a nógrádi hegyek között szél, a Dunántúlon esik, lenn az Alföldön pokol.
Amikor ezt a blogot el kezdtem írni szerettem volna mindenkihez szólni, átadni, ajánlani a tapasztalatainkat ,hiszen ez nem megy egyik napról a másikra.
A méhészkedés nagyon összetett dolog és a könyvek olvasgatásához nagyon nagy szükség van egy- egy tapasztalt oktatóra aki segít eligazodni ezekben az ismeretlen kérdésekben.
Sajnos kialakult egy önző társadalom ahol bezáródik az ajtó.
Végeztem egy kis felmérést.!
Hihetetlen de Magyarországon egy millió méhész van , vagy legalábbis annak mondja magát, ebből a hivatásos méhész 320000 .
Nagyon kíváncsi volnék hogy az utolsó öt évben hány fiatal végezte el a méhész kurzust amit megyéken belül ingyenesen indítottak, és méhész szakemberek végezték az oktatást.
A méhészkedéshez eltökéltség elkötelezettség s a méhek szeretete szükséges. Nem árt ha gyermek korában volt valamilyen kapcsolata a méhekkel.
Amikor azt írtam hogy a mai világban nem nehéz egyik tanyáról a másikra vándorolni eszembe jutott, amikor a nehéz közel 90 kgos kaptárakat már haza készülve vasúti sínen toltuk fel, majd a teherautón elrendezve fáradtan éjszaka elindultunk a rakománnyal.
Volt amikor nagy boldogsággal , volt amikor a méz hiánya miatt nagy bánattal.
Minden méhész szezon új kihívást jelent és ne felejtsétek, hogy minden év más , bizakodni kell ,hogy a következő év jobb lesz .
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése